Projekt : „Pilecki”...
Dodane przez Opiekun dnia 07/03/2018 23:43

Projekt : „Pilecki”... Ważny rozdział historii najnowszej Polski tematem obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych w naszej szkoleKliknij zdjęcie aby przejść do galerii

1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie tego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski. ...Rozszerzona zawartość newsa

Projekt : „Pilecki”... Ważny rozdział historii najnowszej Polski tematem obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych w naszej szkoleKliknij zdjęcie aby przejść do galerii

  1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie tego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski.

  W tym roku, w ramach obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych Biblioteka VII Liceum zaproponowała uczniom i nauczycielom udział w projekcie: „Witold Pilecki – bohater naszych czasów”. Ponieważ w bieżącym roku przypada rocznica śmierci Witolda Pileckiego szczególnie zależało nam na przybliżeniu naszym wychowankom postaci i historii rotmistrza.

  Najważniejszym wydarzeniem związanym z podjętym przez nas tematem była prelekcja dr Waldemara Wilczewskiego. Jej celem było nie tylko przedstawienie sylwetki Witolda Pileckiego. Prelegent opowiadając o przeszłości poszukiwał w niej tego, co łączy ją z teraźniejszością.
W kontekście wyborów etycznych jakich dokonywał Pilecki, mówił o potrzebie poszukiwania i pielęgnowania wartości we współczesnym świecie. W swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważne jest, aby młodzi ludzie otwierali się na nowe doświadczenia, byli kreatywni i ciekawi świata.

  Projekt: „Pilecki...” obejmował szereg powiązanych ze sobą działań.

  W „sali kinowej” odbyła się projekcja widowiska teatralnego Sceny Faktu Teatru Telewizji: „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Niezwykle poruszający obraz poświęcony powojennym dziejom rotmistrza aż do jego egzekucji w 1948 roku stał się bazą dla prowadzonych przez nauczycieli lekcji historii. W tym celu przygotowana została również wystawa oparta na dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej przedstawiająca sylwetkę i losy polskiego bohatera. Osoby zainteresowane tematem mogą korzystać z opracowanej bibliografii. Wykaz dokumentów objął literaturę dostępną w bibliotece szkolnej, oraz dokumenty elektroniczne.

  Sposobem na zachęcenie uczniów do lektury było głośne odczytanie podczas wykładu fragmentów: „Raportów z Auschwitz” - słynnego sprawozdania Pileckiego z pobytu w obozie.
  Uczniowie klasy dziennikarskiej zdobywali doświadczenie przygotowując i przeprowadzając wywiad z Panem Waldemarem Wilczewskim mający na celu przybliżenie historii Witolda Pileckiego. Tekst tej rozmowy będzie można przeczytać na łamach szkolnej gazetki. Swój udział w realizację projektu wnieśli także uczniowie klas fotograficznych, którzy czuwali nad stroną techniczną prelekcji i przygotowali fotoreportaż.

  Biblioteka wystąpiła w roli animatora projektu. Naszym celem było inicjowanie wśród całej społeczności szkolnej działań mających na celu poznanie historii Witolda Pileckiego, pobudzanie ciekawości i zainteresowania historią najnowszej Polski oraz zachęcanie do czytania.