Spotkanie z pasjonatem fotografii otworkowej
Dodane przez Opiekun dnia 06/03/2018 01:18

Spotkanie z pasjonatem fotografii otworkowej

Kliknij zdjęcie aby przejść do galerii

27 lutego b.r. w naszej szkole uczniowie klas fotograficznych mieli niebywałą okazję, aby spotkać się z pasjonatem fotografii otworkowej o. Sofroniuszem Wilentą. Fotografia otworkowa to technika fotografowania, w której nie ma obiektywu, ...Rozszerzona zawartość newsa

Spotkanie z pasjonatem fotografii otworkowej

Kliknij zdjęcie aby przejść do galerii


27 lutego b.r. w naszej szkole uczniowie klas fotograficznych mieli niebywałą okazję, aby spotkać się z pasjonatem fotografii otworkowej o. Sofroniuszem Wilentą. Fotografia otworkowa to technika fotografowania, w której nie ma obiektywu, tłumaczył zebranym przybyły gość. Światło wpada do aparatu przez bardzo mały otworek i dzięki temu powstaje zdjęcie, a taki aparat można zbudować samemu z bardzo prostych i dostępnych pod ręką rzeczy. Fotograf pokazał nam swój pierwszy aparat otworkowy wykonany z pudełka po filmie negatywowym, jak też pierwsze zdjęcie, które wykonał w tej technice. W torbie naszego gościa znalazły się również inne aparaty, którym mogliśmy się dokładnie przyjrzeć, oraz co ważniejsze wziąć w swoje ręce i przymierzyć się do wykonania zdjęcia niebywałym sprzętem.
Fotografia otworkowa to tylko jedna z wielu dziedzin fotografowania, którymi się interesuje o. Wilenta. Opowiadał nam o ambrotypii, solarotypii oraz ogólnie o fotografii wielkoformatowej (techniki fotograficzne, które dzisiaj już bardzo rzadko są stosowane).
Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i chęć podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodzieżą uczącą się w klasach fotograficznych naszej szkoły. Tym bardziej serdeczne podziękowania o. Sofroniuszowi Wilencie, zakonnikowi Klasztoru Św. Onufrego w Jabłecznej, za to, że aby z nami porozmawiać musiał przebyć ponad 200 km, w całkiem mroźny, zimowy poranek.